Ogłoszenia – 31. grudnia 2017 r.

Komunikaty  duszpasterskie – ŚWIĘTO ŚWIĘTEJ RODZINY: JEZUSA, MARYI I JÓZEFA

 1. Dzisiaj w Święto Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa otaczamy modlitwą wszystkie rodziny wypraszając u Boga potrzebne łaski.

 

 1. Dzisiaj ostatni dzień Roku Pańskiego 2017. Po południu będzie jedna Msza św. o godz. 17.00 z nabożeństwem dziękczynno-przebłagalnym. Natomiast 15 minut przed północą zbierzemy się przy Krzyżu Tysiącleci, aby z modlitwą i słowem Bożym przejść w Nowy Rok 2018 następnie w kościele św. Barbary będzie Msza św. w pierwszych chwilach tego roku w intencji Miasta.

 

 1. W Nowy Rok, Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Od tego dnia Msze św. w niedziele i uroczystości według nowego, wcześniej zapowiadanego, porządku: o godz. 7.30; 9.30; 11.00; 12.15; 17.00 i 18.30. Pamiętajmy, że tego dnia jest obowiązek uczestnictwa we Mszy św.

 

 1. W styczniu w dni powszednie nie będzie Mszy św. o godz. 17.00, pozostają Msze św. o godz. 7.00, 8.00 i 18.30.

 

 1. W I czwartek miesiąca całodobowa Adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy Bożego Ciała w intencji o nowe powołania kapłańskie, misyjne i zakonne i o uświęcenie kapłanów. Początek po Mszy św. o godz. 7.00. Serdecznie zapraszamy do włączania się w tę modlitwę.

 

 1. Spotkanie dla klas III gimnazjum grupa 1 w czwartek o godz. 17.30 w salce pod plebanią.

 

 1. W I piątek miesiąca nabożeństwo ku czci NSPJ po Mszy św. o godz. 7.00 i 18.30. Spowiedź pół godziny przed każdą Mszą św. i od godz. 16.00 do 16.30.

 

 1. Zbiórka Liturgicznej Służby Ołtarza w piątek o godz. 16.30.

 

 1. W sobotę Uroczystość Objawienia Pańskiego, tradycyjnie nazywana Świętem Trzech Króli. Msze św. według porządku niedzielnego. Na każdej pobłogosławimy kadzidło i kredę, którą oznaczamy drzwi naszych mieszkań literami C M B i bieżącym rokiem. Ten znak stanowi także świadectwo naszej wiary. Nie rezygnujmy więc z tego pięknego zwyczaju. Tego dnia przypada także Misyjny Dzień Dzieci. Szczególną modlitwą otaczamy misjonarzy i misjonarki.

 

 1. Spotkanie opłatkowe Żywego Różańca w sobotę po Koronce do Bożego Miłosierdzia.

 

 1. W Dzień Objawienia Pańskiego (6.01.) także w Inowrocławiu odbędzie się Orszak Trzech Króli. Wszyscy uczestnicy orszaku zbiorą się o godz. 14.00 na Skwerze Jana Pawła II na kolędowaniu, potem wyruszą do hali widowiskowo-sportowej, gdzie będą jasełka, kolędowanie i konkursy. Serdecznie do uczestnictwa wszystkich zapraszamy.

 

 1. Kontynuujemy odwiedziny duszpasterskie.

W tym tygodniu:

2 stycznia wtorek 1 ksiądz: ul. Kruśliwiecka, Kruśliwiec, 3 księży: ul. Magazynowa. Początek godz. 15.30.

3 stycznia środa 1 ksiądz Al. Okrężna od 62-15,. 1 ksiądz Al. Okrężna 3-13; 2 księży: Al. Okrężna 80. Początek godz. 15.30.

4 stycznia czwartek , 3 księży: Al. Okrężna 81; 1 ksiądz ul. Broniewskiego. Początek od godz. 15.30.

7 stycznia niedziela – 1 ksiądz ul. Dubienka 2, 4, 6, 8; 1 ksiądz Dubienka 3, (1-12) i 5; 1 ksiądz Dubienka 3 (13-24) i 7. Początek godz. 15.00.

Cały rozkład kolędy w gablocie i na stronie internetowej parafii. Komu nie pasuje wyznaczony termin prosimy o kontakt i ustalenie terminu.

 

 

 1. Biuro parafialne podczas kolędy będzie czynne tylko do południa.

 

 1. Pogrzebem chrześcijańskim pożegnaliśmy w minionym tygodniu śp. Annę Nowak i Jadwigę Brzezińską. Polećmy te zmarłe i wszystkich naszych bliskich zmarłych Miłosierdziu Bożemu. Dobry Jezu a nasz Panie…

 

Inowrocław, dn. 31 grudnia 2017 r.

 

 

SŁOWO

PREZYDIUM KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI

NA NIEDZIELĘ ŚWIĘTEJ RODZINY

„Kochać, nie zabijać!”

 

 

Drodzy Bracia i Siostry!

 

 

W czytaniach na dzisiejsze Święto Świętej Rodziny św. Paweł Apostoł wymienia wiele cnót, ale podkreśla, że najważniejsze jest, aby realizować je z miłością, „która jest więzią doskonałości”. Dzisiaj chcemy, aby ta zasada wybrzmiała z całą mocą i aby odnosiła się ona do wszystkich: do dzieci zdrowych i do niepełnosprawnych, do osób starszych i do chorych. Wszyscy oni zawsze powinni mieć miejsce w naszych rodzinach.

 

Każde dziecko potrzebuje miłości. Dziecko poczęte, choć rozwija się w łonie matki, nie jest własnością rodziców – jest powierzone ich trosce przez Boga. Niepełnosprawność czy choroba zawsze pozostaje tajemnicą, z którą zmaga się nasz umysł i nasza wiara. Człowiek jednak nie ma prawa do decydowania o kresie życia na żadnym jego etapie, gdyż Panem życia i śmierci jest tylko Bóg!

 

Wszyscy jesteśmy powołani do kochania i przyjmowania najsłabszych, a nie do ich zabijania. Zarówno wierzący jak i niewierzący są wezwani do ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Nie może być miejsca na zabijanie innych, a szczególnie niepełnosprawnych i chorych dzieci!

 

To nie jest kwestia tylko światopoglądu czy religii, ale przede wszystkim nauki, która jednoznacznie wykazuje, że życie człowieka rozpoczyna się w momencie poczęcia.

 

Niedawno do opinii publicznej dotarła wstrząsająca informacja o aborcji dziecka w 24. tygodniu życia. Dziecko przeżyło tę aborcję. Jednak, zamiast być otoczone opieką, zostało pozostawione samo sobie, aby zmarło i tak się stało. Takich nieludzkich praktyk jest w Polsce więcej. Trzeba się im zdecydowanie przeciwstawić! Nie wahajmy się zabierać głosu w imieniu tych, którzy sami bronić się jeszcze nie mogą!

 

Dramatyczny paradoks współczesności polega na tym, że wielu dzieciom, które znajdują się dziś pod sercem matki, nie jest dane przyjść na świat. W majestacie polskiego prawa są one zabijane przed narodzeniem. Obecnie pozwala na to przepis ustawy umożliwiający pozbawianie życia poczętych dzieci w trzech przypadkach. Jednym z nich jest podejrzenie o nieuleczalną chorobę lub niepełnosprawność. Jest to aborcja z przyczyn eugenicznych. Według danych Ministerstwa Zdrowia z tego powodu wykonywanych jest 95 procent aborcji. Wśród nich większość stanowią dzieci z Zespołem Downa. Jeśli pozwolimy im się narodzić, będą żyć wśród nas, rozwijać się i obdarowywać nas swą miłością i zaufaniem. Pomimo niepełnosprawności mogą być cennymi członkami społeczności, choć zazwyczaj wymagają pomocy. Głęboko niemoralne jest prawo, oparte na przesłance eugenicznej, które pozwala takich ludzi zabijać!

 

W Sejmie czeka projekt ustawy „Zatrzymaj aborcję”. Przewiduje on zniesienie możliwości aborcji eugenicznej. Polscy Biskupi popierają tę obywatelską inicjatywę jako krok do pełnej ochrony życia i apelują do wszystkich ludzi dobrej woli o wyrażenie jej swego poparcia. Apelujemy też do sumień wszystkich posłów i senatorów, mając świadomość, że to od nich zależy decyzja, czy ustawa ta zostanie przyjęta. Zwracamy się do nich tym bardziej, gdyż wiemy, że większość z nich deklaruje wiarę i wierność wartościom chrześcijańskim. Jesteśmy przekonani, że parlamentarzyści postawią wartości moralne ponad partyjnymi kalkulacjami!

 

Powszechnie znane jest przywiązanie Polaków do osoby św. Jana Pawła II. Dla zdecydowanej większości z nas jest on autorytetem. Sprawa obrony życia była jednym z najważniejszych wątków pontyfikatu Papieża Polaka. W 1999 r. w Łowiczu mówił: „zwracam się do wszystkich ojców i matek mojej Ojczyzny i całego świata, do wszystkich ludzi bez wyjątku: każdy człowiek poczęty w łonie matki ma prawo do życia!”. Dajmy więc świadectwo wierności nauczaniu naszego świętego Rodaka i upomnijmy się o prawo do życia dla wszystkich poczętych dzieci! Pamiętajmy, że zamiast aborcji zawsze istnieje możliwość oddania dziecka do adopcji.

 

Życząc wszystkim rodzinom, aby Rok Pański 2018 stał się okazją do naszego świadectwa miłości do chorych i niepełnosprawnych dzieci, z serca wszystkim błogosławimy.

 

 

 

+ Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

 

 

 

 

 

 

+ Artur Miziński

Sekretarz Generalny

Konferencji Episkopatu Polski

 

 

+ Marek Jędraszewski

Arcybiskup Metropolita Krakowski

Wiceprzewodniczący

Konferencji Episkopatu Polski

 

 

Warszawa, dnia 31 grudnia 2017 roku