Ogłoszenia – 15 kwietnia 2018 r.

III Niedziela Wielkanocna – Niedziela Biblijna – komunikaty duszpasterskie

 1. Dzisiaj przeżywamy Niedzielę biblijną i rozpoczynamy Tydzień Biblijny. Ten czas ma w szczególny sposób uświadomić nam znaczenie Słowa Bożego dla naszego życia i zachęcić nas do codziennego czytania i rozważania Pisma św. Przy wyjściu z kościoła weźmy z koszyczków karteczkę, na której zaznaczono fragment Pisma św., w ten sposób włączmy się we wspólne czytanie Pisma św.

 

 1. W najbliższy piątek, tj. 20 kwietnia rozpoczniemy nowennę przed Uroczystością ku czci św. Wojciecha, mającą miejsce w Gnieźnie w dniach 28-29 kwietnia. W czasie nowennowym na zakończenie mszy świętej, przed błogosławieństwem, będziemy odmawiać modlitwę do św. Wojciecha, upraszając za jego wstawiennictwem potrzebne łaski dla nas i dla naszej Ojczyzny.

 

 1. Osoby zainteresowane wyjazdem darmowym autobusem na Uroczystość św. Wojciecha do Gniezna w dniu 29 kwietnia proszone są o zgłoszenie się do zakrystii.

 

 1. Krąg biblijny w piątek o godz. 17.30 w salce pod plebanią.

 

 1. Spotkanie duszpasterstwa młodzieży w piątek o godz. 19.00.

 

 1. I spowiedź dzieci przygotowujących do I Komunii św. w sobotę, 21 kwietnia, o godz. 10.40.

 

 1. Witamy serdecznie w naszej wspólnocie parafialnej wszystkich gości i kuracjuszy. Zapraszamy na Msze św., nabożeństwa i do osobistej adoracji Najświętszego Sakramentu w kaplicy Bożego Ciała.

 

 1. Zainteresowanych duchowością franciszkańską zapraszamy do kościoła św. Mikołaja w sobotę (21 kwietnia) na Mszę św. o godz. 8.00.

 

 1. Bóg zapłać za ofiary w ubiegłą niedzielę na składkę inwestycyjną.

 

 1. Polecamy uwadze wiernych prasę katolicką, którą można nabyć przy wyjściu z kościoła.

 

 1. W minionym tygodniu pogrzebem chrześcijańskim pożegnaliśmy śp. Eugenię Księżną, Kazimierza Kaczmarka i Zygmunta Nowaka. Polećmy tych zmarłych i wszystkich zmarłych z naszych rodzin Miłosierdziu Bożemu. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

Inowrocław, dn. 15 kwietnia 2018 r.

 

KURIA METROPOLITALNA                                                       Gniezno, dnia 12 kwietnia 2018 r.

W GNIEŹNIE                                                                                               L.dz. 1001/2018/I

 

 

ZAPROSZENIE

NA UROCZYSTOŚCI ODPUSTOWE KU CZCI ŚW. WOJCIECHA

Gniezno, 28-29 kwietnia 2018 r.

 

W dniach 28 i 29 kwietnia br. obchodzić będziemy w Gnieźnie doroczne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha, Biskupa i Męczennika, głównego Patrona Polski i Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W czasie tegorocznego Odpustu pragniemy również uroczyście zakończyć obchody jubileusz 600-lecia Prymasostwa w Polsce. Modlitwie dziękczynnej Polskiego Episkopatu będzie przewodniczyć Legat Ojca Świętego Franciszka Ksiądz Kardynał Vincent Nichols, Prymas Anglii i Walii.

Świętowojciechowe uroczystości rozpoczną się w sobotę, dnia 28 kwietnia, I. Nieszporami o św. Wojciechu sprawowanymi w Bazylice Prymasowskiej o godz. 19.30 z homilią Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia, Metropolity Łódzkiego. Na zakończenie nabożeństwa Ksiądz Prymas Wojciech Polak poświęci stroje dla nowych Braci Towarzystwa Świętego Wojciecha.

Po zakończeniu Nieszporów (ok. godz. 20.30) z Katedry wyruszy uroczysta procesja z relikwiami św. Wojciecha i św. Jana Pawła II oraz innych polskich Świętych i Błogosławionych. Procesja przejdzie ulicami Gniezna do kościoła pw. św. Michała Archanioła na Wzgórzu Zbarskim. Wieczorne uroczystości zakończą wystąpienia Księży Biskupów z zagranicy.

Główne obchody świętowojciechowe przewidziane są na niedzielę, dnia 29 kwietnia, i rozpoczną się procesją, która o godz. 9.15 wyruszy z kościoła pw. św. Michała Archanioła do Katedry. O godz. 10.00 na Placu św. Wojciecha w Gnieźnie rozpocznie się uroczysta Msza św. odpustowa, której będzie przewodniczyć i homilię wygłosi Legat Ojca Świętego Franciszka Kardynał Vincent Nichols. Po Ewangelii Prymas Polski przekaże Pismo Święte przedstawicielom młodzieży, a po Komunii św. Ksiądz Arcybiskup Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce, poświęci i nałoży krzyże misyjne grupie duchownych i świeckich przygotowujących się do podjęcia w najbliższym czasie pracy apostolskiej na terenach misyjnych.

Po zakończonej sumie odpustowej, ok. godz. 12.30, pielgrzymi zostaną zaproszeni na posiłek do ogrodu przy rezydencji Księdza Prymasa. Podczas spotkania w ogrodzie będzie można wesprzeć akcję „Bilet dla Brata” pomagając w ten sposób naszej młodzieży w wyjeździe na ŚDM do Panamy. Wśród uczestników akcji zostanie rozlosowana m.in. dwuosobowa pielgrzymka do Rzymu. W programie pikniku są również przewidziane występy artystyczne, zwiedzanie rezydencji Prymasów Polski oraz bezpłatny wstęp do Muzeum Archidiecezjalnego, skarbca katedralnego i katedry (Drzwi Gnieźnieńskie, podziemia, wieża).

Odpust zakończy się II. Nieszporami sprawowanymi o godz. 16.00 w Bazylice Prymasowskiej w Gnieźnie pod przewodnictwem i z homilią Księdza Biskupa Wiesława Śmigla, Ordynariusza Toruńskiego. Po Nieszporach, zgodnie z tradycją, Ksiądz Prymas udzieli błogosławieństwa dzieciom.

Nawiedzenie grobu naszego Męczennika i udział we wspólnej modlitwie niech będą wyrazem wdzięczności wobec Boga za wielowiekową, owocną posługę Prymasów Polski oraz za wszystko, co na posiewie męczeńskiej krwi św. Wojciecha wyrosło na naszej polskiej ziemi.

 

 

 

Bp Krzysztof Wętkowski

Wikariusz Generalny AG