Ogłoszenia – 5 kwietnia 2020 r.

Niedziela Palmowa – komunikaty duszpasterskie

 1. Dziś Niedziela Palmowa, przeżywamy pamiątkę uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy.

 

 1. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym z katedry gnieźnieńskiej dzisiaj o godz. 15.00 na stronie archidiecezja.pl

 

 1. Spowiedzi świętej słuchamy w poniedziałek, wtorek, środę od godz. 1100-12.00 i od 15.00-17.00. W tym czasie można tez poprosić kapłana o Komunię św.

 

 1. Niedziela Palmowa rozpoczyna najważniejszy okres liturgiczny w całym roku: Wielki Tydzień, podczas którego przeżywać będziemy Misterium Paschalne. W tym tygodniu Trzy Dni Święte: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota. Zachęcamy, by łączyć się duchowo w godzinach, w których będziemy w kościele sprawować liturgię. Biuro parafialne w te dni będzie nieczynne.

 

TRIDUUM PASCHALNE

(przeżywać je będziemy zgodnie z rozporządzeniem księdza Prymasa –

treść dokumentu zamieszczona jest na naszej stronie)

 • Wielki Czwartek:

Msza Wieczerzy Pańskiej uobecnia tajemnicę ustanowienia Najświętszego Sakramentu  i Sakramentu Kapłaństwa. Liturgia rozpocznie się o godz. 18.30.

 

 • Wielki Piątek:

Liturgia Męki Pańskiej o godz. 18.30.

W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły od którego nie ma żadnej dyspensy dla nikogo. Zachęcamy do adoracji Krzyża w domach.

 

 • Wielka Sobota:

jest dniem ciszy, modlitwy, skupienia. Nie będzie tradycyjnej święconki. Prosimy aby przed śniadaniem wielkanocnym w gronie rodzinnym uczestniczyć w uroczystym błogosławieństwie (tekst jest dołączony do ogłoszeń).

 

 • Wigilię Paschalną rozpoczniemy o godz. 20.00 od poświęcenia ognia i paschału, czytać będziemy Słowo Boże, przez które poznamy historię zbawienia, nastąpi odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych i uroczysta msza św. wielkanocna.

 

 • Niedziela Zmartwychwstania. Rezurekcja o godz. 6.00 zaśpiewamy Alleluja celebrując Zmartwychwstanie Pana. Nie będzie procesji rezurekcyjnej.

 

 1. W minionym tygodniu pogrzebem chrześcijańskim pożegnaliśmy śp. Iwonę Klejbor, Janinę Piotrowską i Ewę Wojciechowską. Te zmarłe i wszystkich naszych bliskich zmarłych polećmy Miłosierdziu Bożemu. Dobry Jezu a nasz Panie…

 

Inowrocław, dn. 5 kwietnia 2020 r.

 

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO STOŁU PRZED UROCZYSTYM POSIŁKIEM W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

(„Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”,

 1. 2, Katowice 2001, nr. 1347-1350)

 

Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:

Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

Wszyscy odpowiadają:

Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

 

Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.

1 Tes 5, 16-18: Zawsze się radujcie. 

Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan.

Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.

 

Albo:

Mt 6, 31 ab.32b-33: Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść?

Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza.

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy  jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.

 

Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi:

Módlmy się.

Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

 

Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:

Uczniowie poznali Pana. Alleluja

Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja.

Módlmy się:

Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.