Ogłoszenia – 31 maja 2020 r.

Zesłanie Ducha Świętego – komunikaty duszpasterskie

 1. Dekret Księdza Prymasa o zniesieniu dyspensy (załącznik).

 

 1. Dzisiaj przeżywamy Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Pan Jezus posyła nam od Ojca Pocieszyciela, Ducha Prawdy, który pozwala nam wyznawać Chrystusa jako Pana.

 

 1. Jutro Święto Matki Kościoła. Zapraszamy na Mszę św. o godz. 7.00, 8.00, 17.00 i 18.30; o godz. 6.40 śpiewamy Godzinki. To święto podkreśla rolę, jaką Maryja pełni w historii zbawienia i w mistycznym Ciele Chrystusa – Kościele.

 

 1. Nabożeństwa czerwcowe ku czci NSPJ w kościele od jutra codziennie o godz. 18.00.

 

 1. W czwartek święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana.

 

 1. W I czwartek miesiąca Mszą św. o godz. 7.00 rozpocznie się Jerycho Różańcowe – całodobowa adoracja Najświętszego Sakramentu o nowe powołania kapłańskie, misyjne i zakonne i o uświęcenie kapłanów.

 

 1. Zapraszamy rodziców, których dzieci przygotowują się do I spowiedzi i Komunii św., w czwartek 4 czerwca, na Mszę św. o godz. 18.30. Prosimy zabrać ze sobą książeczki uczestnictwa dziecka w Mszach Świętych.

 

 1. W pierwszy piątek miesiąca uczcimy Najświętsze Serce Pana Jezusa Spowiedź św. pół godziny przed każdą Mszą św. i od godz. 16.00.

 

 1. Pierwsza sobota miesiąca. O godz. 6.40 śpiewamy Godzinki. Po Mszy św. o godz. 7.00 nabożeństwo ku czci Niepokalanego Serca NMP. Modlitwa Nowenny przed Nawiedzeniem Matki Bożej w łączności z nabożeństwem o godz. 18.00. Odwiedziny chorych w domach są możliwe na ich prośbę stąd prosimy osoby zainteresowane o kontakt.

 

 1. W przyszłą niedzielę Uroczystość Trójcy Przenajświętszej, która kończy okres spowiedzi i komunii wielkanocnej.

 

 1. W przyszłą niedzielę o godz. 9.30 uroczystą Mszę św. sekundycyjną wraz z błogosławieństwem prymicyjnym odprawi nasz Praktykant, Neoprezbiter Ryszard Trzaskawka. Polecamy Go w modlitwie Bożej Opatrzności.

 

 1. W minionym tygodniu pogrzebem chrześcijańskim pożegnaliśmy śp. Annę Kopanię i Jana Skrobisza. Polećmy tych zmarłych i wszystkich naszych bliskich zmarłych Miłosierdziu Bożemu. Dobry Jezu a nasz Panie…

 

Inowrocław, dn. 31 maja 2020 r.

 

 

 

 

Gniezno, dnia 29 maja 2020 r.

1064/2020/P

 

 

D E K R E T

 

W związku ze zniesieniem limitów dotyczących liczby osób mogących uczestniczyć w liturgii, z dniem 1 czerwca 2020 r., znoszę udzieloną wszystkim wiernym Archidiecezji Gnieźnieńskiej oraz wszystkim osobom przebywającym na jej terenie dyspensę od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane.

 

Jednocześnie przypominam, że w przypadku osób chorych, starszych i niezdolnych z różnych powodów do fizycznej obecności na Mszy św., zgodnie z Dyrektorium Konferencji Episkopatu Polski w sprawie celebracji Mszy świętej transmitowanej przez telewizję, istnieje możliwość uczestnictwa w Eucharystii za pośrednictwem mediów i w ten sposób zadośćuczynienia obowiązkowi udziału w niedzielnej Mszy św.

 

Wyrażając radość z poprawy sytuacji epidemicznej w naszym kraju zachęcam wszystkich wiernych do korzystania z posługi duszpasterskiej w parafiach i przystępowania do sakramentów świętych. W dalszym ciągu proszę o modlitwę za osoby dotknięte wirusem oraz za wszystkich, którzy chorym pomagają.

 

 

 

† Wojciech Polak

Arcybiskup Metropolita Gnieźnieński

Prymas Polski