ogłoszenia parafialne – 10 kwietnia 2022r.

NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ 10 kwietnia 2022

  1. Niedziela Palmowa:
  • Podczas każdej Mszy św. poświęcenie palm, a o godz. 10.50 poświęcenie palm przy Krzyżu Misyjnym i procesja upamiętniająca wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy.
  • Ostatnie Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym dzisiaj o godz. 16.00.
  • Rozpoczyna najważniejszy okres liturgiczny w całym roku: Wielki Tydzień, podczas którego przeżywać będziemy Misterium Paschalne. W tym tygodniu Trzy Dni Święte: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota. Uczyńmy wszystko, by uczestniczyć w liturgii tych dni. Biuro parafialne w te dni będzie nieczynne.

2.  TRIDUUM PASCHALNE

Wielki Czwartek

O godz. 10.00 w katedrze gnieźnieńskiej Msza Krzyżma podczas, której poświęca się oleje, a kapłani odnawiają przyrzeczenia złożone podczas święceń.

Msza Wieczerzy Pańskiej uobecnia tajemnicę ustanowienia Najświętszego Sakramentu  i Sakramentu Kapłaństwa. Liturgia rozpocznie się o godz. 18.30. Po Mszy św. przeniesienie Najświętszego Sakramentu do tzw. Ciemnicy i Adoracja do godz.22.00 oraz przez cały Wielki Piątek do rozpoczęcia liturgii.

Wielki Piątek

Droga Krzyżowa w Kościele – o godz.15.00

Liturgia Męki Pańskiej o godz. 18.30. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego. Adoracja do godz. 22.00 i przez całą Wielką Sobotę do godz. 20.00. Obowiązuje post ścisły od którego nie ma żadnej dyspensy.

Wielka Sobota

Jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy pobłogosławić pokarmy.

Święcenie potraw w kościele co godzinę od godz. 10.00 do 16.00, na wioski prosimy o pojazdy na godz.10.00.

Wigilię Paschalną rozpoczniemy o godz. 20.00 od poświęcenia ognia i paschału, czytać będziemy Słowo Boże, przez które poznamy historię zbawienia, nastąpi poświęcenie wody chrzcielnej i odnowienie naszych przyrzeczeń chrzcielnych (przynieśmy świece) i uroczysta Msza św. wielkanocna.

Niedziela Zmartwychwstania. Rezurekcję o godz. 6.00 rozpoczniemy procesją, którą ogłosimy zwycięstwo Życia nad śmiercią, zaśpiewamy radosne Alleluja celebrując Zmartwychwstanie Pana.

3.Sobota i niedziela, 23-24 kwietnia:

  • Gniezno przeżywać będzie doroczne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha – głównego patrona Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i miasta oraz ogólnopolskie dziękczynienie za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego. W tym roku będą one miały charakter wyjątkowy, odbędą się bowiem w łączności z inauguracją Nawiedzenia Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Przebiegać one będą pod hasałem „Bogarodzica”.
  • W naszej parafii chcemy przygotować się do tego wydarzenia przeżywając MISJE PARAFIALNE PRZED NAWIEDZENIEM OBRAZU MATKI BOSKIEJ JASNOGÓRSKIEJ OD 23 KWIETNIA DO 28 KWIETNIA. PROWADZIĆ JE BĘDĄ OJCOWIE PAULINI.                Z JASNEJ GÓRY
  1. NAWIEDZENIE NASZEJ PARAFII PRZEZ MATKĘ BOŻĄ W JASNOGÓRSKIM WIZERUNKU ODBĘDZIE SIĘ 29 i 30 KWIETNIA    (PIĄTEK I SOBOTA) .
  • Plan Misji i Nawiedzenia dostępny będą w kruchcie kościoła i na stronie internetowej.
  • W dniach Nawiedzenia, proszę o sprawdzenie godzin zamówionych intencji mszalnych, które mogą ulec zmianie, osoby zainteresowane proszę o kontakt.
  1. Z większą ufnością i prostotą serca przygotujemy się na Misje i Nawiedzenie, aby wydały one błogosławione owoce w naszym życiu, i w życiu Wojciechowego Kościoła gnieźnieńskiego.

     7. W tym tygodniu chrześcijańskim pogrzebem pożegnaliśmy z naszej parafii: śp. Tadeusza       Pomarzyńskiego, śp. Władysławę Domżalską, śp. Stanisława Przybylińskiego, śp. Wojciecha Kempskiego. Wieczny odpoczynek.

 Polecajmy się opiece św. Józefa Oblubieńca NMP. Szczęść Boże.