TRIDUUM PASCHALNE:
Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota
niech będą dniami szczególnego zagłębiania się w Misterium Paschalne przez czynny udział
w bogatej liturgii tego czasu.
Wielki Czwartek:
- 10,00 w katedrze gnieźnieńskiej Msza Krzyżma, podczas, której poświęca się oleje, a kapłani odnawiają przyrzeczenia złożone podczas święceń.
- Msza Wieczerzy Pańskiej – uobecnia tajemnicę ustanowienia Najświętszego Sakramentu i Sakramentu Kapłaństwa. Liturgia rozpocznie się o godz. 18.30.
Po Mszy św. przeniesienie Najświętszego Sakramentu do tzw. Ciemnicy, a 15 minut po zakończonej Mszy Wieczerzy Pańskiej będzie miała miejsce zapożyczona z tradycji monastycznej Mowa Pożegnalna Jezusa według Ewangelii św. Jana. Adoracja w kościele do godz. 22.00 oraz przez cały Wielki Piątek do rozpoczęcia liturgii.
Wielki Piątek:
- Droga Krzyżowa w kościele – o godz.15.00.
- Liturgia Męki Pańskiej o godz. 18.30. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego. Adoracja do godz. 22.00 i przez całą Wielką Sobotę do godz. 20.00. Obowiązuje post ścisły, od którego nie ma żadnej dyspensy.
Wielka Sobota:
Jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy pobłogosławić pokarmy.
- Święcenie potraw w kościele, co godzinę od godz. 11.00 do 16.00, na wioski prosimy o pojazdy na godz.10.00.
- Wigilię Paschalną rozpoczniemy o godz. 20.00 od poświęcenia ognia i paschału, czytać będziemy Słowo Boże, przez które poznamy historię zbawienia, nastąpi poświęcenie wody chrzcielnej i odnowienie naszych przyrzeczeń chrzcielnych (przynieśmy świece) i uroczysta Msza św. wielkanocna.
Niedziela Zmartwychwstania:
- Rezurekcja o godz. 6.00 rozpocznie się procesją, którą ogłosimy zwycięstwo Życia nad śmiercią, zaśpiewamy radosne Alleluja celebrując Zmartwychwstanie Pana.
- Nie będzie Mszy św. o godz.7.30, a dalej Msze św. jak w każdą niedzielę.